Rok 2025 jest wyjątkowym czasem, w którym obchodzone będzie stulecie funkcjonowania Policji Kobiecej w Polsce. Utworzenie tej formacji miało miejsce dokładnie 100 lat temu na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych, Cyryla Ratajskiego. Historia kobiet w policji jest bogata i pełna wyzwań, zarówno w kontekście reform, jak i społecznej roli, jaką odgrywają w służbie mundurowej. Obecnie znaczna liczba policjantek pełni swoje obowiązki w różnych strukturach policji w całym kraju.
Policja Kobieca została powołana do życia w 1925 roku, a jej początki były niezwykle trudne. Pierwsze kandydatki musiały spełniać restrykcyjne wymagania – mogły się zgłaszać jedynie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat, a także musiały charakteryzować się nienaganną opinią oraz odpowiednim wyglądem. Już samo wprowadzenie umundurowania dla policjantek miało pozytywny wpływ na ich postrzeganie w społeczeństwie i na zwiększenie szacunku do ich pracy.
W trakcie swojego istnienia Policja Kobieca podejmowała wiele działań mających na celu pomoc dzieciom oraz kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Policjantki często współpracowały z organizacjami społecznymi, szczególnie w zakresie zwalczania handlu ludźmi i sutenerstwa. Obecność kobiet w policji nie tylko przyczyniła się do poprawy efektywności działań, ale także wpłynęła na przełamywanie stereotypów związanych z rolą kobiet w służbach mundurowych, dowodząc, że mogą one pełnić odpowiedzialne funkcje w obszarze bezpieczeństwa publicznego.
Źródło: Policja Lubań
Oceń: Obchody 100-lecia obecności kobiet w polskiej policji
Zobacz Także