Ostatnie decyzje dotyczące parowozowni wachlarzowej, znajdującej się w Lubań, otwierają nowe możliwości dla tej historycznej budowli, która od lat pozostaje w złym stanie. Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A. z Kamiennej Góry planuje rekonstrukcję dachowej więźby. Inwestycja, której koszt przewidywany jest na 3 miliony złotych, ma na celu nie tylko ochronę obiektu, ale również wspierać przyszłe pomysły na jego zagospodarowanie.
W grudniu, na walnym zgromadzeniu wspólników SSEMP, przegłosowano zgodę na prace związane z dachem. Plany obejmują przywrócenie historycznych elementów konstrukcji oraz modernizację systemu odprowadzania wody. Ogłoszenie przetargu na realizację tych prac zaplanowane jest na początek przyszłego roku, co daje nadzieję na dalsze działania mające na celu ożywienie tego ciekawego obiektu.
Rekonstrukcja dachu to jednak tylko pierwszy krok. Aby zapobiec dalszej degradacji budynku, konieczne jest opracowanie właściwego planu zagospodarowania przestrzeni. SSEMP, nawiązując do historii parowozowni, zwróciła się do niemieckich fundacji oraz Konsulatu Generalnego Niemiec o ewentualne wsparcie finansowe. Powierzchnia około 3 tys. m2 stwarza możliwość stworzenia różnorodnych koncepcji, takich jak centrum konferencyjne, muzeum kolejnictwa, a nawet centrum handlowe. Bez odpowiednich działań jednak, nawet najlepsze pomysły mogą pozostać w sferze marzeń.
Źródło: Urząd Miasta Lubań
Oceń: Rewitalizacja parowozowni w Lubaniu – kolejny krok ku ożywieniu obiektu
Zobacz Także